Jdi na obsah Jdi na menu
 


Od rollbalu ke stroji

V mých boilies začátcích jsem jako asi každý nejřív koulel kuličky v dlaních - což teda moc efektivní nebylo, tak jsem si koupil malý rollball. To už bylo o něco lepší, takže jsem zvládl narolovat za odpoledne "i celé dva kilogramy" kuliček. Jenže to jsem trávil víc času doma v kuchyni než u vody. Potom jsem si tedy koupil rollball mamut a výtlačnou pistoli. To bylo zase lepší, jenže spotřeba krmiva se zvyšovala a v té době bylo hotové boilies nekřesťansky drahé. Tak jsem jako člověk technicky znalý začal vymýšlet stroj, který by mi výrobu ještě více zefektivnil.

 

rollball.jpg

 

 

V prvopočátcích vývoje jsem se vydal cestou strojů na pricipu dvou stejným směrem točících se drážkových válců o různých rychlostech otáčení. Nejprve jsem pohon řešil ručně - klikou, posléze jsem stroj poháněl vrtačkou. Ovšem jaké bylo moje rozčarování, když jsem zjistil že tímto strojem jsem schopen zpracovat pouze ideálně pojivé a zpracovatelné těsta typu "plastelína". Dalším problémem rychlost - kolikrát se váleček těsta vrtěl mezi válci tak dlouho, že na rollbalu bych mezitím uválel takové tři. Tento typ stoje jsem tedy definitivně zavrhl a vymýšlel dále.

 

pb200081.jpg

 

 

V další fázi vývoje jsem tedy upravil stávající stroj tak, že jsem jeden válec nahradil jakýmsi žlabem ve kterém byly vyfrézovány drážky o stejné šířce a hloubce jako na válci, a tento žlab obepínal válec z jedné poloviny. První testy dopadli výborně, jen pohon vrtačkou nebyl úplně dostatečný. Myslím že po 20 kilech kuliček by vrtačku "sebral čert".

 

mala_masina.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dále jsem tedy již jen vylepšoval stávající typ stroje. Došlo ke zvětšení průměru válce a žlabu a také jejich prodloužení. Dále k vyřešení řádného pohonu, kde toto zajišťuje motor s převodovkou. Taky bylo potřeba řešit, aby při výrobě nezůstávaly zmetkové krajní kuličky. Výsledkem těchto úprav byl tento stroj, který už přesně zvládal to co jsem požadoval. Měl pohon s dostatečným výkonem a životností, při výrobě nevznikaly zmetky a výkon byl dostatečný.

Ovšem i zde se po výrobě několika desítek kilogramů boilies projevily technické "mouchy". V podstatě jedna a to ta, že při lepivější konzistenci těsta je potřeba válec a žlab po nějaké době vyčistit a zde bylo rozebírání stroje řešeno trochu nešikovně s horším přístupem. Dalším i když ne tak zásadním problémem byl malý prostor pro vypadávání odřezků z těsta.

 

prototyp.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takže jsem rozhodl sestrojit další, v současné době finální verzi mašiny, která má vychytané i výše zmíněné mouchy. Důraz je kladen v první řadě na funkčnost a jednoduchost obsluhy. Čištění, jakož i výměna sad válce a žlabu je zde velmi jednoduché a rychlé. Zmodernizován byl i samotný pohon, který je řešen rychlejším 380V motorem se šnekovou převodovkou. Samozřejmostí je stejně jako u předcházející verze uložení válce v kuličkových ložiskách. Je zde dostatečný prostor pro odvádění odřezků.

img_0655.jpgStroj je ve dvou provedeních o délkách válce 320 a 490mm. Bez problémů zvládá i velkoobjemovou výrobu, kdy je stroj v provozu 8 i více hodin denně. Co se týče výkonu, ten je v podstatě omezen hlavně rychlostí přísunu těsta ve formě klobás. Pokud pracuje ve spojení s výkonným vytlačovacím zažízením není problém narolovat 100 i více kg kuliček za hodinu.

Sady válců a žlabu  lze běžně dodat na průměry 12, 14, 16, 18, 20 a 24mm. Je možné  vyrobit i jiné průměry dle požadavků.

Velmi důležitá je pro mně tzv. zpětná vazba od uživatelů, to znamená že se snažím řešit jejich připomínky a přání a stále stroje zdokonalovat. V současné době například řeším úpravu náběhu, pro lepší nabírání tuhých a hůře pojitelných směsí. Mám ještě pár dalších nápadů, ale o tom až později.

 

img_0632.jpg